FIJI
Printed Money, 1  Issues, 1937-51 Issues

     

              Home>PM>FJI>336 

            Next Page> Next Country>             

GB King George VI

COS:
GB King
GEORGE VI
11.12.1936 - 6.2.1952
Image Needed

Gov:
Sir Arthur F.
Richards
28.11.1936 - 16.9.1938


Gov:
Sir Harry Charles
Luke
16.9.1938 - 1942

COLONY OF FIJI Banknotes
, 1 Issues, 1937- 51 Issues

Colony of Fiji

Printer: Bradbury Wilkinson, Ltd. (BWC)
Watermark: Native Head opposite Portrait

Government of Fiji

George VI Facing Left

FjiN.336aRC.41aP.31a1Pound1.3.1937.jpg
N.336a, RC.41a, P.31a  1  1.3.1937 *
FjiN.336aRC.41aP.31a1Pound1.3.1937r.jpg
Back  Sig.: Barton, Craig, Savage
FjiN.336bRC.41bP.31a1Pound1.3.1938.jpg
N.336b, RC.41b, P.31a  1  1.3.1938 *
FjiN.336bRC.41bP.31a1Pound1.3.1938r.jpg
Back  Sig.: Barton, Craig, Savage
FjiN.336cRC.41cP.31b1Pound1.7.1940.jpg
N.336c, RC.41c, P.31b 1  1.7.1940 *
FjiN.336cRC.41cP.31b1Pound1.7.1940r.jpg
Back  Sig.: Robertson, Hayward, Ackland

George VI Facing Forward

FjiN.337aRC.42aP.32a1Pound1.1.1941.jpg
N.337a, RC.42a, P.32a  1  1.1.1941 *
FjiN.337aRC.42aP.32a1Pound1.1.1941r.jpg
Back  Sig.: Robertson, Hayward, Banting
N.337b, RC.42b, P.32a  1  1.6.1941 Images Needed
Sig.: Robertson, Hayward, Banting
FjiN.337cRC.42cP.32b1Pound1.9.1948.jpg
N.337c, RC.42c, P.32b  1  1.9.1948 *
FjiN.337cRC.42cP.32b1Pound1.9.1948r.jpg
Back  
Sig.: Taylor, Banting. Smith 
FjiN.337dRC.42dP.32b1Pound1.8.1949.jpg
N.337d, RC.42d, P.32b  1  1.8.1949 *
  FjiN.337dRC.42dP.32b1Pound1.8.1949r.jpg
Back
 Sig.: Taylor, Banting. Smith
FjiN.337eRC.42eP.32b1Pound1.7.1950.jpg
N.337e, RC.42e, P.32b  1  1.7.1950 *
FjiN.337eRC.42eP.32b1Pound1.7.1950r.jpg
Back  Sig.:
Taylor, Banting. Smith
FjiN.337fRC.42fP.32b1Pound1.6.1951.jpg
N.337f, RC.42f, P.32b  1  1.6.1951 *
FjiN.337fRC.42fP.32b1Pound1.6.1951r.jpg
Back 
Sig.: Taylor, Donovan. Smith

ACKNOWLEDGEMENTS

* We gratefully acknowledge Neville Cuthbert who provided images and background information used in this section.


We gratefully acknowledge Don Cleveland, IBNS Assistant General Secretary & Assistant Treasurer for Australasia who provided assistance with this section.